Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Śródmieście to najważniejsza dzielnica Gdańska, pełniąca nie tylko jego funkcję reprezentacyjną, ale odgrywająca także ogromną rolę administracyjną. Dzielnica znajduje się w środkowej i wschodniej części metropolii, nad Motławą z obu jej brzegów.

Od strony północnej dzielnica graniczy z Wyspą Portową i osiedlem Przeróbka, od południa natomiast z osiedlami Rudniki, Olszynka i Wojciech-Lipce. Od strony zachodniej rozciąga się dzielnica Chełm, a od wschody Aniołki i Młyniska.

Ograniczając powierzchnię miasta tylko i wyłącznie do kręgu historycznej fortyfikacji, dowiedzielibyśmy się, że liczyła ona sobie zaledwie 255 hektarów. Chociaż Śródmieście jest jedną z największych gdańskich dzielnic, posiada bowiem ponad 30 tysięcy mieszkańców, to ma jednocześnie bardzo niski poziom gęstości zaludnienia, kształtujący się w graniacach niespełna 5,5 tysiąca osób na jeden kilometr kwadratowy.

Stare Miasto

Najstarszą i jednocześnie najważniejszą częścią Śródmieścia, jest niezaprzeczalnie Stare Miasto, znajdujące się w północnej części dzielnicy. Przepływa tutaj Kanał Raduni, tworzący w części centralnej niewielką wyspę. Wschodni fragment historycznych rejonów Gdańska składa się natomiast z terenów po nieistniejącym zamku krzyżackim. Niestety, zabudowa oryginalna nie przetrwała do dzisiaj, a większość budynków na tychże terenach to obiekty powstałe po zakończeniu działań wojennych.

Po przeciwległej stronie Starego Miasta zlokalizowany jest natomiast Dworzec Główny PKP i trzy najwyższe budynki w Gdańsku ? Organika Trade, Hotel Mercuce-Hevelius i Zieleniak. Udając się w kierunku północnym, napotkamy natomiast Plac Solidarności oraz Pomnik Poległych Stoczniowców.

Pozostałe części Śródmieścia

Stare Miasto to tylko niewielki skrawek całego Śródmieścia. W jego skład wchodzi jeszcze wiele pomniejszych ?mini-dzielnic?, z których ważną rolę odgrywa niezaprzeczalnie Główne Miasto. Jest to jedna z reprezentacyjnych części Gdańska, posiadająca na swoim terenie zespół zabytków urbanistycznych, skupiający się wzdłuż tak zwanej Drogi Królewskiej.
Gdańsk Śródmieście
Kolejne obszary Śródmieścia to między innymi Nowe Ogrody (centrum administracyjne miasta), Grodzisko (pozostałości po zabudowaniach fortyfikacyjnych), Stare Przedmieście (Muzeum Narodowe w Gdańsku), Biskupia Górka (przedwojenne kamienice czynszowe), Wyspa Spichrzów (dawna dzielnica przemysłowa), Ołowianka (dzielnica kulturalna), Długie Ogrody (charakter usługowy i mieszkaniowy), Dolne Miasto (funkcja mieszkaniowa) oraz Sienna Grobla (dawna dzielnica przemysłowa).

Wszystkie z tych poszczególnych części tworzących razem dzielnicę Śródmieście, wyróżniają unikatowe zabytki, posiadanie wyjątkowych pozostałości architektonicznych, czy też ważna rola jaką pełnią w codziennym życiu Gdańszczan i całego Trójmiasta.

Transport i komunikacja

Przez centrum dzielnicy przebiegają dwie drogi krajowe, a mianowicie numer 7 i 1, które krzyżują się ze sobą na węźle Unii Europejskiej. Stanowią jeden z podstawowych węzłów komunikacyjnych całego Trójmiasta, umożliwiający swobodne przemieszczanie się po zdecydowanej większości jego obszaru.

Jako, że w Śródmieściu znajduje się Dworzec Główny, swój punkt startowy posiadają tutaj praktycznie wszystkie autobusy, rozjeżdżające się w każdy z możliwych kierunków miasta. W centrum łącza się także linie tramwajowe dobiegające do serca Gdańska z poszczególnych dzielnic zlokalizowanych na obrzeżach.

W tym samym miejscu gdzie znajduje się stacja Gdańsk Główny, możemy nie tylko skorzystać z przewozu pociągowego, ale także wsiąść do Szybkiej Kolei Miejskiej, która kursuje po terenie całej aglomeracji trójmiejskiej, docierając obecnie także do sąsiednich miejscowości.

Można tutaj skorzystać również z usług Żeglugi Gdańskiej, która oferuje rejsy wycieczkowe oraz przewozy osób do Kaliningradu. z Targu Rybnego odpływają natomiast tramwaje wodne kursujące na Hel oraz Wyspę Sobieszewską.

Najważniejsze funkcje Śródmieścia

Śródmieście Gdańska, podobnie jak innych, największych polskich miast, nie realizuje w tak dużym stopniu funkcji mieszkaniowej jak osiedla zlokalizowane na obrzeżach. Skupia się bowiem przede wszystkim na funkcji administracyjnej oraz reprezentacyjnej, o czym już zresztą wcześniej wspomniano.

To właśnie tutaj natkniemy się na klimatyczne kawiarnie, stoiska z pamiątkami, zabytkowe i pięknie odnowione kamienice, najważniejsze miejskie i wojewódzkie urzędy, ale także i na sporą ilość artystów i rozbudowaną ofertę kulturalną.

Stare Miasto jest natomiast jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów częścią nie tylko Śródmieścia, ale także i całego Gdańska, oczywiście z pominięciem piaszczystych plaż.

 

Atrakcje Śródmieścia: