Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Dolny Sopot to jedna z najlepiej rozpoznawalnych i najpopularniejszych wśród turystów dzielnica Sopotu. To właśnie tutaj usytuowana jest główna część bazy turystycznej, większość atrakcji i wszystkie te perełki miasta, które wyróżniają je na tle całej aglomeracji!

Podział na Górny oraz Dolny Sopot wynika w dużej mierze z naturalnego ukształtowania terenu. Obie części rozdzielone są skarpą sopocką, która ciągnie się wzdłuż kilku ulic i od strony północy widoczna jest jako bardzo strome urwisko. Jeszcze 5 tysięcy lat temu, była ona dawnym brzegiem klifowym morza, które obecnie cofnęło się jednak o porządne kilka kilometrów.

Dynamiczny rozwój miasta i jego coraz gęstsza zabudowa zatarły jednak wyraźne granice Dolnego Sopotu i obecnie dzielnica kojarzona jest przede wszystkim z częścią miasta znajdującą się poniżej Alei Niepodległości, przecinającej Sopot w połowie.

Co znaleźć możemy w dolnej dzielnicy miasta? Wszytko to co w Sopocie najlepsze! Dom Zdrojowy, drewniane molo, ogromną ilość zielonych terenów oraz bezpośrednio dostęp do jednej z najpiękniejszych i najczystszych w Polsce plaż!

 

Historia Sopotu Dolnego

Jeszcze do wieku XVII obecny obszar Dolnego Sopotu składał się głównie z podmokłych i bagnistych terenów. Dla mieszkańców części górnej było to spore utrudnienie, odcinało im bowiem praktycznie w całości dostęp do znajdującego się w niedużej odległości morza.

Bagniste tereny nie nadawały się do przemieszczania, a tym bardziej do zakładania domost. Dopiero pod koniec XVII stulecia rozpoczęto prace, które miały na celu osuszenie jak największych połaci obszaru. Udało się to dzięki przekopaniu rowów melioracyjnych. Pierwsza osada powstała jednak dopiero w 1714 roku i znajdowała się w niedużej odległości od ulicy Bohaterów Monte Cassino. Cały czas trwały również prace osuszające, które doprowadziły do powstania bardzo gęstej sieci melioracyjnej i doprowadzenia praktycznie całych połaci dzisiejszego Dolnego Sopotu do stanu użytkowego.

Zabudowa Dolnego Sopotu

Charakterystyczne elementy zabudowy dolnej części Sopotu związane są przede wszystkim z działalnością uzdrowiskową, którą na tych terenach zapoczątkował doktor Haffner, a następnie kontynuowała ją jego rodzina. Pierwsze budynki powstawały w bliskim sąsiedztwie Placu Zdrojowego oraz ulicy Powstańców Warszawy.

Jeszcze w połowie XIX wieku, dzisiejsza ulica Bohaterów Monte Cassino opisywana była jako praktycznie niezabudowana w swoim środkowym odcinku, gdzie rozciągały się ogromne połacie łąk. Sytuacja ta zaczęła zmieniać się z początkiem wieku dwudziestego, kiedy to Sopot przeżył najdynamiczniejszy okres swojego rozwoju.

Zabudowa zaczęła wkraczać na sąsiednie tereny, a jej przeważającym elementem były niewysokie domki z obszernymi werandami, przeznaczone głównie do zamieszkania w okresie letnim. Dopiero później wznoszono pierwsze kamienice umożliwiające całoroczny użytek.

Obecnie, Dolny Sopot jest jedną z najnowocześniejszych dzielnic całego miasta, w której spotkamy szereg nowych osiedli, apartamentów oraz budynków o podwyższonym standardzie. Jako, że jest to główna dzielnica turystyczna metropolii, praktycznie w ogóle nie znajdziemy tutaj stałych mieszkańców. Zdecydowana większość budynków przeznaczona jest pod lokale usługowe lub kwatery noclegowe.

Najbardziej charakterystyczne elementy Dolnego Sopotu

Najważniejsze miejsca w Dolnym Sopocie stanowią jednocześnie wizytówkę całego miasta. Mowa tutaj między innymi o Molo, Grand Hotelu oraz Ulicy Bohaterów Monte Cassino, która jest głównym deptakiem Sopotu, całkowicie wyłączonym z ruchu samochodów. To właśnie tutaj natkniemy się na niezmierzoną ilość straganów z pamiątkami, ulicznych artystów, wyśmienite restauracje oraz kluby nocne.

W Sopocie Dolnym spotykamy się również z jednymi z najstarszych budynków całego miasta, w skład których wchodzą kilkusetletnie kamieniczki, regularnie odnawiane i modernizowane, dzięki czemu Monciak oraz jego okolice zyskują na swojej ogólnej prezencji.

Komunikacja

Mieszkańcy Sopotu Dolnego z pewnością czerpią rozliczne korzyści z faktu, że jest to najbardziej turystyczna część miasta. Widać to między innymi po sieci dróg oraz komunikacji publicznej, która jest tutaj naprawdę mocno rozwinięta.

Skorzystać można nie tylko z kilku stacji SKM, ale również kilkunastu różnych linii autobusowych rozjeżdżających się we wszystkie ze stron Trójmiasta. Dla wygody turystów oraz mieszkańców udostępniane są również linie nocne, które przydają się szczególnie w okresie, kiedy sezon letni jest w pełni.