Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Piecki-Migowo to jedna z najbardziej centralnie zlokalizowanych dzielnic Gdańska, która przez większość mieszkańców zwana jest potocznie Moreną. W granicach metropolii znajduje się nieprzerwanie od pierwszej połowy lat 50-tych ubiegłego wieku i liczy sobie obecnie prawie 23 tysiące stałych mieszkańców.

Praktycznie cały teren dzielnicy znajduje się na tak zwanym Górnym Tarasie, granicząc z Wrzeszczem Górnym i Brętowem, czy też Jasieniem. Nazwa Górny Taras nie jest tutaj przypadkowa, Piecki-Migowo leżą bowiem na wzgórzach morenowych, które sięgają nawet 100 metrów powyżej poziomu morza. Nad całością dominuje dodatkowo Góra Strzyska, wyższa o kolejne 105 metrów.

Ten jeden z kilkunastu rejonów administracyjnych Gdańska, wydzielony został z połączenia dwóch niezależnych wsi, a mianowicie Migowa i Piecków. W latach wcześniejszych, okolica podzielona była natomiast na Diabełkowo, Migówko, Nowolipki i Trzy Lipy.

Wielki zespół mieszkaniowy

Piecki i Migowo wcielone zostały do terenów Gdańska i przekształcone w dzielnicę, przede wszystkim z powodu coraz mniejszej ilości miejsca na obszarze miasta. W czasach prężnego działania przemysłu morskiego, w Gdańsku pracy szukało naprawdę wiele osób i powstała konieczność zapewnienia im należytej liczby mieszkań i domów.

W latach 70-tych i 80-tych rozpoczął się więc projekt, który przekształcić miał dwie niepozorne jeszcze jakiś czas temu wsie w sypialnie Gdańska i wielki zespół mieszkaniowy. Mianem WMZ w architekturze określamy formę urbanistyczną, w której na niedużej powierzchnie znajduje się wiele bloków mieszkalnych, a zagęszczenie ludności utrzymuje się na wysokim poziomie.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Piecki-Migowo są także domem dla powstałego w 2006 roku Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Obecnym właścicielem i jednocześnie fundatorem obiektu jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Na terenie GPN mieści się ośrodek badawczy, z którego kapitału oraz technologii korzysta między innymi Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny, czy też naukowcy z całego województwa.

Na chwilę obecną, park współpracuje z firmami, nowymi biznesami, studentami, doktorantami oraz wszystkimi tymi osobami, które posiadają ciekawy pomysł na rozpoczęcie działalności, wykorzystując do tego środki własne, pozyskane przez GPN, czy też pochodzące z rezerw unijnych. Park skupia się na rozwoju najważniejszych dla gospodarki państwowej branż należących do obszaru B+R, zrzeszając około 50 różnych przedsiębiorstw z branż informatycznych, elektronicznych, telekomunikacyjnych, czy też biotechnologicznych.

Komunikacja

Przez całą dzielnicę przebiega ulica Franciszka Rakoczego, która jest bezpośrednim połączeniem z centrum Gdańska. Na jej obszarze znajdujemy, aż trzy pętle autobusowe i możemy skorzystać z rozbudowanej oferty komunikacji miejskiej.

Na chwilę obecną dostępnych jest ponad kilkanaście autobusów, kursujących zarówno w stronę Dworca Głównego, jak i poszczególnych dzielnic Gdańska.

Chociaż linia tramwajowa jest cały czas niedostępna, to do końca roku 2020 rozpoczęta ma być i jednocześnie sfinalizowana budowa połączenia pomiędzy Siedlcami a Pieckami-Migową. Należy jednocześnie zauważyć, że w roku 2015 przez dzielnicę kursować będzie również PKM, czyli Pomorska Kolej Metropolitarna, docierają aż do portu lotniczego.