Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Trwająca około trzy lata inwestycja pochłonęła ponad 750 milionów złotych i od samego początku budziła duże kontrowersje. Dzięki niej jednak, Gdańsk oraz całe Trójmiasto, posiadają obecnie jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie stadionów piłkarskich.

PGE Arena Gdańsk, bo o niej właśnie mowa, jest w stanie pomieścić prawie 44 tysiące kibiców. Jak sugeruje nazwa, głównym sponsorem obiektu jest Polska Grupa Energetyczna, właścicielem natomiast miasto Gdańsk. Na co dzień, stadion użytkuje Lechia Gdańsk, która odbywa na obiekcie nie tylko treningi, ale rozgrywa także swoje mecze ligowe.
PGE Arena

Historia stadionu

Arena Gdańsk (według wstępnych projektów Baltic Arena) wybudowana została z myślą o zbliżających się wielkimi krokami mistrzostwach Europy w piłce nożnej, których gospodarzami razem z Ukrainą byliśmy w 2012 roku.

Gdańsk był jednym z pierwszy polskich miast, które zaprezentowało projekt koncepcyjny, jeszcze na długo przed oficjalnym wybraniem gospodarza eventu. Pod koniec stycznia 2008 roku wiedzieliśmy już kto zostanie głównym architektem, a w kwietniu rozpoczęły się prace przygotowawcze pod rozpoczęcie budowy.

Dzięki naprawdę szybkiej realizacji, pierwsze fundamenty pod dzisiejszą PGE Arenę Gdańsk położone mogły być już w maju 2009 roku. Chociaż stadion do użytku oddany miał być już pod koniec roku 2010, to z powodu pewnych komplikacji i braku zgody policji na oddanie obiektu do użytku z powodu kwestii bezpieczeństwa, oficjalna inauguracja jego działalności odbyła się ostatecznie 19 lipca w roku 2011.
PGE Arena (3)
Konstrukcja stadionu

PGE Arena Gdańsk przybiera kształt kulistej, na w pół zamkniętej bryły, która powstała z poliwęglanowych modułów o różnych odcieniach żółci. Łącznie budowniczy, zużyli około 18 tysięcy takowych płyt, których łączna powierzchnia wyniosła ponad 4,5 hektara. Ogólne wymiary stadionu to 236 metrów długości, 45 metrów wysokości oraz 203 metry szerokości.

Konstrukcja obiektu przewiduje możliwość pomieszczenia dokładnie 43615 osób na miejscach siedzących podczas meczów ligowych. Z powodu kwestii bezpieczeństwa, podczas Euro 2012 liczba ta zmniejszona została do 40 tysięcy.

Stadion to jednak nie tylko trawiasta nawierzchnia i znajdujące się dookoła niej trybuny. W środku mieszczą się także loże VIP, miejsca biznesowe, sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe i usługowe, a nawet muzeum!

PGE Arena Gdańsk każdego dnia tętni więc życiem, nawet w czasie zimy, kiedy do rozpoczęcia sezonu piłkarskiego jeszcze daleko. Miejsce to jest także praktycznie cały czas udostępniane do zwiedzania turystom, z czego z ogromną przyjemnością korzystają.

Frekwencja meczowa

Chociaż stadion jest w stanie pomieścić ponad 40 tysięcy kibiców, to średnia frekwencja meczowa w zeszłym sezonie z pewnością nie należy do najwyższych. Według polskich portali piłkarskich, oscyluje ona w okolicach zaledwie 18 tysięcy!

Należy jednocześnie zauważyć, że średnia ta mocno zawyżona jest przez mecze promujące obiekt oraz spotkania rozgrywane podczas Euro 2012. W czasie trwania meczów ligowych Lechii Gdańsk, ogólna liczba kibiców często nie przekraczała nawet 15 tysięcy.

PGE Arena Gdańsk
Miasto Gdańsk, podobnie jak inne miasta-gospodarze, w których z okazji Euro przeprowadzono ogromne inwestycje związane z budową stadionów piłkarskich, posiada obecnie ogromny dylemat związany z utrzymaniem i właściwym zagospodarowaniem PGE Areny.

To właśnie dlatego, coraz częściej zamiast piłki, oglądać możemy tutaj koncerty, ewolucje na motorach crossowych, gale bokserskie, czy też walki MMA.