Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Pod względem swojej lokalizacji, Oksywie jest z pewnością jedną z najatrakcyjniejszych dzielnic całej Gdyni. Położone jest bowiem zaraz przy wybrzeżu Bałtyku, z pozostałych stron graniczy natomiast z Babimi Dołami, Obłużem oraz Śródmieściem.  Według najaktualniejszego spisu ludności, Oksywie zamieszkuje 15 tysięcy ludzi, a gęstość zaludnienia na jednym kilometrze kwadratowym wynosi 4299 osób.

Historia nazwy obecnej dzielnicy, a wcześniejszej wsi, sięga jeszcze XII wieku, kiedy to w księgach znajdujemy pierwsze zapiski odnośnie skromnej osady rybackiej. Etymolodzy wskazują, że nazwa wywodzi się od języków staro skandynawskich i w luźnym przekładzie oznacza głowę wołu. Według najpopularniejszych hipotez miałoby być to nawiązanie do kształtu Kępy Oksywskiej, której część znajduje się na terenie dzielnicy.

Hel Peninsula - view from Oksywie Heights in Gdynia 2

Najważniejsze informacje historyczne

Oksywie to najstarsza osada ludzka, która wcielona została w czasie dynamicznego rozwoju Gdyni w jej tereny. W zamierzchłych czasach poganie posiadali tutaj swoje cmentarzyska do składania ofiar ciałopalnych, w okresie późniejszym było to natomiast przede wszystkim miejsce zamieszkiwane przez skromnych rybaków oraz handlarzy.

We wczesnych latach średniowiecza, na terenach dzisiejszego Oksywia powstało grodzisko warowne, datowane na VII wiek naszej ery. Lokalizacja była naprawdę dobrze przemyślana, z trzech stron forteca odgrodzona była bowiem i zabezpieczona przed ewentualnymi atakami oraz roztaczał się z niej świetny widok, pozwalający odpowiednio wcześnie dostrzec wroga nadciągającego z lądu jak i nadpływającego z morza.

Przez kolejne tysiąc lat Oksywie było spokojnym siedliskiem wiejskim, które w roku 1926 zamieszkiwało zaledwie 1000 mieszkańców, zajmując łączną powierzchnię 825 hektarów. To właśnie w tym roku, a dokładniej mówiąc 9 stycznia, Oksywie zostało włączoe do Gdyni, która miesiąc później otrzymuje pełne prawa miejskie.

Dzielnica odegrała również bardzo ważną rolę podczas działań militarnych w czasie Drugiej Wojny Światowej. Podczas pierwszych dni konfliktu, obok Westerplatte, była jednym z najważniejszych punktów oporu przeciwko agresji niemieckiej. Nazistom ostatecznie udaje się ją zdobyć po 10 dniach zażartych walk.

Historia bardzo szybko zatacza jednak koło i pierwszy sukces hitlerowców na polskich ziemiach, staje się pod koniec wojny miejscem ich porażki i ostatniego punktu oporu przed zajęciem Gdyni przez Armię Czerwoną.

Komunikacja

Oksywie znajduje się pomiędzy ulicą Bosmańską oraz ulicą Inżyniera Jana Śmidowicza, które bezpośrednio łączą się z Trasą Kwiatkowskiego. Ta natomiast wbiega do Obwodnicy Trójmiasta oraz drogi ekspresowej S6. Dzięki temu, mieszkańcy dzielnicy liczyć mogą na dobrą komunikację samochodową oraz jednocześnie publiczną z pozostałymi częściami Gdyni i całej metropolii.

W dzielnicy kursuje kilkanaście linii autobusowych oraz tramwaj wodny. Oprócz tego, przebiega tutaj linia kolejowa i obsługiwane są trasy Szybkiej Kolejki Miejskiej.

Kościół św. Michała Archanioła w Gdyni

Chociaż pod względem architektonicznym Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Oksywie może wydawać się niepozorny, to jest najważniejszym zabytkiem nie tylko dzielnicy, ale i całego miasta. Obecnie, najstarszy budynek metropolii, który wzniesiony został już w 1224 roku!

Jego fundatorem oraz wieloletnim mecenatem, był jeden z książąt gdańskich, a mianowicie Świętopełk II. Chociaż do dzisiaj zachowała się tylko pojedyncza ściana całej konstrukcji, to kościół cały czas jest niezwykle ważnym zabytkiem miasta. Pozostałe fragmenty świątyni pochodzą z XIV oraz XVII stulecia. Ostatnia restauracja i przebudowa kościoła miejsce miała już w wieku XX, w celu usunięcia zniszczeń, które wywołały działania militarne podczas Drugiej Wojny Światowej.

Akademia Marynarki Wojennej

Na terenie dzielnicy Oksywie znajduje się również jedna z najbardziej elitarnych i najważniejszych polskich uczelni wojskowych, a mianowicie Akademia Marynarki Wojennej. Uformowana w 1946 roku, nosi imię Bohaterów Westerplatte, w celu upamiętnienia krwawych zdarzeń na początku wojny w 1939 roku.

Akademia w swoim programie kształcenia skupia się tylko i wyłącznie na kierunkach morskich, przeznaczonych zarówno dla adeptów wojskowych, jak i cywilnych. Swoją wiedzę poszerzać można tutaj między innymi w zakresie nawigacji, mechaniki statków, eksploatacji siłowni okrętowych i systemów pokładowych, a także uzbrojenia okrętowego oraz bezpieczeństwa narodowego.

Akademia Marynarki Wojennej kształci również doktorów w zakresie taktyki marynarki wojennej, morskiej sztuki operacyjnej oraz hydrografii morskiej.