Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Karlikowo ? Sopot

Karlikowo, to południowo-wschodnia dzielnica Sopotu, położona w bezpośrednim sąsiedztwie z Bałtykiem. To właśnie tutaj, wzdłuż pasa nadmorskiego rozciąga się jedyna przystań rybacka na terenie miasta, ogromna ilość domków wypoczynkowych, pensjonatów, domów zdrojowych oraz nowoczesna infrastruktura plażowa ? jedna z najlepszych w Polsce.
Sopot Karlikowo - plaza

Jeżeli chodzi o zabudowę czysto mieszkalną, to stanowią ją przede wszystkim obszerne wille, domy jednorodzinne o wysokim standardzie oraz nowoczesne apartamenty. Nie na darmo bowiem Karlikowo uznawane jest za jedną z najbardziej luksusowych sypialni tej części Trójmiasta.

Do początków XX stulecia Karlikowo było osobną miejscowością. Akt z 16 listopada 1910 roku przeniósł jednak prawa do tutejszych ziem (około 100 hektarów) pod zarząd Sopotu. To właśnie od tego czasu dzielnica rozwija się jako integralna część miasta.

Historia

Jeszcze przed powstaniem współczesnego Karlikowa, na jego terenach w czasach średniowiecza, prężnie działała stacja rybacka znajdująca się pod panowaniem książąt pomorskich. Pierwsze wiadomości i zapiski o Karlikowie, pojawiają się natomiast dopiero kilkaset lat później, a mianowicie w 1653 roku. To właśnie wtedy, cała posiadłość wydzierżawiona została przez jednego z gdańskich kupców. To właśnie jego działalności, Sopot zawdzięcza obecnie kilka ciekawych zabytków, między innymi w postaci szeregu budynków gospodarczych oraz okazałego pałacyku.

W tym samym okresie, Karlikowo stało się również ?przejściową stolicą państwa?! Wszystko to za sprawą Jana Kazimierza, który w 1660 roku zamieszkiwał tutaj wraz ze swoją żoną oraz czołowymi przedstawicielami ówczesnego świata polityki. Lokalizacja ta nie była przypadkowa, w Oliwie toczyły się bowiem pertraktacje pokojowe, które jeszcze tego samego roku zakończyły wieloletnie potyczki militarne na linii Polska-Szwecja.

To właśnie z Karlikowa król wydawał swoje dyspozycje i to właśnie tutaj przyjmował wybitne osobistości z Polski, jak i zagranicznych dyplomatów. Karlikowo zasłynęło wtedy między innymi dzięki staraniom Marii Ludwiki, która organizowała wytworne bankiety.

Położenie na planie miasta

Zlokalizowane zaraz przy Morzu Bałtyckim Karlikowo sąsiaduje z następującymi dzielnicami i osiedlami Trójmiasta:

od strony północnej ? z Dolnym Sopotem
od strony południowej ? z Żabianką-Wejherem-Jelitkowem-Tysiącleciem (dzielnica Gdańska)
od zachodu ? ze Świemirowem
od wschodu ? z wodami Zatoki Gdańskiej

Takowe położenie gwarantuje bardzo dobre skomunikowanie z pozostałymi częściami aglomeracji gdańskiej, głównie poprzez dostęp do dwóch przystanków trójmiejskiej SKM oraz kilku regularnie kursujących linii autobusowych. Sama dzielnica znajduje się natomiast wzdłuż ulicy Bitwy pod Płowcami, skąd istnieje bardzo wygodny dostęp do większych szlaków komunikacyjnych Trójmiasta.

Sopot Karlikowo - Wyścigi
Potok i Park Karlikowski

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych częścią Karlikowa, wchodzącą w skład jego zielonych terenów jest niezaprzeczalnie potok oraz parki Karlikowski. Do dzisiaj są one miejscem spacerów i spotkań towarzyskich mieszkańców trójmiasta.

Lasek Karlikowski, przez który przepływa potok, stracił jednak na swojej świetności w czasach komunistycznych. Jego lwia część została bowiem zrównana z ziemią, a na zielonym terenie wybudowano szereg ośrodków wczasowych.