Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Ergo Arena

Ergo Arena to jedna z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych, znajdująca się na granicy Sopotu i Gdańska ? powstała jako wspólny projekt władz obu tych miast. Administracyjnie, obiekt leży na terenie gdańskiego Osiedla Wejhera oraz sopockiej dzielnicy Karlikowo, w niedużej odległości od Zatoki Gdańskiej.

Po trwającej 3 lata budowie, 18 sierpnia 2010 roku miejsce miało uroczyste otwarcie obiektu, który może pomieścić maksymalnie 15 tysięcy osób podczas największych wydarzeń sportowych oraz koncertów w naszym kraju!

Hala jest również bardzo chętnie zwiedzana przez turystów, dla których potrzeb udostępniana jest przez większość czasu, głównie w trakcie trwania sezonu letniego.

Przebieg budowy

Pierwsze prace budowlane związane z Ergo Areną rozpoczęły się w marcu 2007 roku i trwać miały przez następne półtora roku do końca 2008. Budowlańcy napotkali jednak po drodze wiele utrudnień konstrukcyjnych związanych z dachem oraz na opóźnienia związane z przeciągającym się rozstrzygnięciem kilku przetargów. Spowodowało to, że ostatecznie halę do odbioru udało się zgłosić dopiero 31 maja 2010 roku.

Ogólny koszt budowy, za którą odpowiedzialne były firmy Budimex oraz Asseco Systems, wyniósł 346 milionów złotych, a fundusze pozyskane na przeprowadzenie inwestycji pochodziły z budżetu Gdańska, Sopotu, Ministerstwa Sportu oraz z dofinansowania Unii Europejskej.

Na kilka dni przed uruchomieniem obiektu podpisano również umowę ze sponsorem tytularnym. Firma ubezpieczeniowa Ergo Hestia zapłaciła 12,2 miliona złotych za prawa do występowania w nazwie obiektu nieprzerwanie do 2015.

Podstawowe funkcje hali i najważniejsze wydarzenia

Ergo Arena przystosowana została do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych, meczów piłki ręcznej, koszykówki, tenisa, ping-ponga, siatkówki, sportów walki, a nawet jeździectwa i hokeja na sztucznej nawierzchni!

Regularnie na deskach Ergo Areny odbywają się również spektakle teatralne, pokazy kinowe, miejsca mają koncerty, wystawy sztuki, sympozja i konferencje różnego rodzaju. Jeżeli chodzi o najważniejsze imprezy, których gospodarzem ma zostać sopocko-gdańska Ergo Arena, to niewątpliwie zaliczymy do nich halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce zaplanowane na 2014 rok! Dodać należy do tego również Mistrzostwa Europy i Świata w piłce zarówno siatkowej jak i ręcznej, które rozegrane będą w roku 2013 oraz w 2016.

Imponująco wygląda również obsada koncertowa gości i sław, które do tej pory miały okazję zaprezentować swoje umiejętności na deskach Ergo Areny. Pośród nich znajdują się takie nazwiska jak Ozzy Osbourne, Lady Gaga, Erykah Badu, Roxette, czy też Rammstein.

Informacje o lokalizacji

Jako, że rozpoczęta w 2007 roku inwestycja była wspólnym projektem władz Gdańska i Sopotu, na jej lokalizację wybrano tereny graniczne obu miast. Ostatecznie padło na miejsce, w którym gdańskie Osiedle Wejhera styka się z sopocką dzielnicą Karlikowo.

Ergo Arena dzięki temu zlokalizowana jest 10 kilometrów od centrum Gdańska, 3 kilometry od serca Sopotu oraz zaledwie rzut kamieniem od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej. Co ciekawe, w roku 2009 dokonana została granica dzielnic obu miast, aby na terenie każdego z nich znajdowała się dokładnie połowa hali.

W 2012 roku stworzono również nową ulicę dochodzącą do obiektu, a mianowicie plac Dwóch Miast. Dostać można się tutaj z dwóch przystanków Szybkiej Kolejki Miejskiej, które oddalone są od obiektu zaledwie o kilometr oraz dosyć gęstą siecią połączeń autobusowych.

Widownia i informacje o obiekcie

Na stałych miejscach siedzących Ergo Areny przebywać może w jednej chwili prawie 8 tysięcy osób. Oprócz tego, do dyspozycji organizatorów są trybuny rozsuwane, gwarantujące miejsce dla kolejnych 3700 widzów. Korzysta się z nich zazwyczaj wtedy, gdy impreza zajmuje jedynie środek areny lub niewielką jej część.

Ogólna liczba miejsc siedzących wynosi wiec 11409, dodając do tego jednak miejsca stojące na płycie podczas koncertów, Ergo Arena mieści 15 tysięcy ludzi. Liczba ta bierze się z przepustowości przejść ewakuacyjnych, które są na tyle szerokie, że nawet wypełnienie hali po brzegi nie utrudnia szybkiej i sprawnej ewakuacji, podczas potencjalnego zagrożenia.

Podczas otwarcia Ergo Areny, która miejsce miała 18 sierpnia 2010 roku, na boisku zmierzyli się siatkarze. Na przeciwko siebie stanęły reprezentacje Polski i Brazylii, rozgrywające spotkanie towarzyskie. Ostatecznie, zakończyło się ono zwycięstwem naszej rodzimej drużyny.

Jeżeli chodzi o rekord frekwencji, to hala pomieściła jak na razie maksymalnie 12 tysięcy widzów. Miejsce miało to podczas koncertu Lady Gagi pod koniec listopada 2010 roku.