Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Długi Targ

Poszukując najbardziej reprezentacyjnych części Gdańska, koniecznie musimy skierować nasze kroki w stronę Głównego Miasta, jednej ze śródmiejskich dzielnic. To właśnie tutaj znajdujemy bowiem Długi Targ, pełniący obecnie rolę oficjalnego rynku największej z trójmiejskich metropolii.

Długi Targ to nie tylko miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i przyjezdnych gości, ale także wyjątkowa architektura, ogromna ilość zabytków i miejsc, w których możemy spróbować lokalnych specjałów i zapoznać się z kwintesencją oferty kulturalnej miasta.

Jeżeli chcesz poczuć klimat, który panował w Gdańsku stulecia temu, napić się kawy w ogródkach kamienic goszczących polskich królów i zapoznać z najważniejszymi zabytkami Trójmiasta, wtedy niezaprzeczalnie powinieneś odwiedzić gdański rynek.

 

Historia targu

Pierwsze zapiski dotyczące Długiego Targu pochodzą jeszcze z XIII wieku. Wynika z nich jasno, że już ponad 700 lat temu, był on ważnym traktem kupieckim, przez który przebiegały jednocześnie największe węzły komunikacyjne Gdańska.

Kiedy miasto zajęte zostało przez Zakon Krzyżacki, Długi Targ razem z ulicą Długą stał się jednym z najważniejszych rejonów kupieckich na całym Pomorzu. Wtedy też, występujący w średniowiecznych dokumentach jako Longa Platea targ, stał się jedną z najpopularniejszych i najbogatszych dzielnic.

Poszczególne kamienice znajdowały się w rękach najzacniejszych kupców i wysoko postawionych urzędników. Długi Targ był swoistym centrum rozrywkowym i kulturalnym Gdańska. To tutaj organizowane były huczne festyny na cześć królów, którzy zatrzymywali się w mieście, to tutaj można było nabyć podstawowe produkty spożywcze, czy też podziwiać cieszące się ogromną popularnością egzekucje przestępców, czarownic oraz heretyków.

Niestety działania wojenne doprowadziły do zniszczenia sporej części zabudowy Długiego Targu. Część zabytków udało się jednak uratować i odrestaurować. Stanowią one dzisiaj pamiątkę wielowiekowej świetności tego miejsca, przypominając o ponad 700-letniej historii.

Układ urbanistyczny

Główne place miejskie w średniowieczu posiadały zazwyczaj ściśle narzucony i wyglądający zawsze tak samo układ. W przypadku Długiego Targu jest on jednak zaburzony i nie stosuje się do powszechnie przyjętych standardów w pozostałych miastach południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Główna oś obecnego rynku przebiega na linii wschód-zachód, w kierunku Motławy, ciągnąć się równolegle do układu największych ulic miasta. W XVI wieku miejsce miała gruntowna modernizacja zabudowy targowej, która średniowieczne budynki mieszkalne zastąpiła rozwiązaniami bliższymi czasom ówczesnym.

Od strony zachodniej, Długi Targ zamyka ratusz miasta, od strony wschodniej natomiast tak zwana Zielona Brama.

Najważniejsze zabytki

Tak jak wspomniano wcześniej, Długi Targ kryje w sobie masę wyjątkowych zabytków, które są jednymi z najważniejszych obiektów na turystycznej i historycznej mapie całego Gdańska.

Zaliczamy do nich przede wszystkim główno miejski ratusz, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIV stuleciu. Ten ceglany budynek w kolejnych latach był wiele razy modernizowany i powiększany. W kolejnych wiekach dodano między innymi skrzydła oficyn zamykających dziedziniec, wieżę z latarniami i tym podobne. Pomimo zniszczeń w czasie IIWŚ, ratusz miał ogromne szczęście i zachował znaczną część swojej zabudowy oraz wewnętrznego wystroju. Pozwoliło to na uratowanie wielu cennych zabytków architektonicznych oraz dzieł rzeźbiarskich i malarskich.

Kolejny charakterystyczny zabytek Długiego Targu i jednocześnie znak rozpoznawczy Gdańska to Fontanna Neptuna. Wykonana w 1606 roku rzeźba przedstawia króla mórz, stojącego na kamiennym basenie fontanny w formie okrągłej czaszy na planie czteroliścia.

Mówiąc o zabytkach gdańskiego rynku nie możemy zapominać z pewnością o Dworze Artusa, który po raz pierwszy pojawia się w dokumentach  w początkowej części XIV stulecia. W swojej historii stanowił centrum spotkań kupców pomorskich, którzy ubijali tutaj interesy, spotykali się w celach rozrywkowych, czy też korzystali z publicznej łaźni.

Na uwagę zasługuje również znajdujący się przy Długim Targu ciąg barokowych kamienic, które wyróżniają się na tle pozostałej zabudowy miasta. Dekoracyjne fasady, wielobarwność oraz wąski układ, to tylko niektóre z cech charakterystycznych tych unikatowych pamiątek siedemnastowiecznego budownictwa. Warto zauważyć, że w kamienicach tych rezydowali polscy królowie. Między innymi Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz, czy też August II.