Dzielnice i znane miejsca w Trójmieście

Przedbramia, czy też popularne barbakany, jeszcze kilkaset lat temu pełniły naprawdę ważną rolę w naszych miastach. Strzegły one bowiem wjazdu do ścisłego centrum, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom oraz pozwalając na spokojny rozwój bez niespodziewanych najazdów.

Jednym z ciekawszych, do dzisiaj zachowanych barbakanów jest niezaprzeczalnie ten znajdujący się przy ulicy Długiej w Gdańsku. Składa się z dwóch części, a mianowicie Wieży Więziennej oraz Katowni, które powstały jako element obwarowania Głównego Miasta.

Ulica Długa Gdańsk

Ulica Długa Gdańsk

Wieża Więzienna

Pierwsze fundamenty pod budowę wieży położone zostały już na początku XIV stulecia. W początkowej wersji, za najważniejsze etapy budowy odpowiadał jeden z miejskich konstruktorów, a mianowicie Henryk Ungeradin. Wzniesiona przez niego wieża z ostrołukowym przejazdem i prostokątnym dziedzińcem spotkała się z naprawdę ciepłym przyjęciem mieszkańców miasta.

Nie minęło jednak kilkadziesiąt lat, a zdecydowano się na jej pierwsze przebudowy i dodanie kolejnych kondygnacji. Ostatnia z nich, posiadająca arkady w kształcie oślich grzbietów powstała około sto lat później dzięki pracy Henryka Hetzela. Zwieńczeniem wieży okazał się natomiast skonstruowany pod koniec wieku XV dach namiotowy z czterema wieżyczkami narożnymi.

Kiedy pod koniec XVI stulecia wieża straciła swoje strategiczne znaczenie, jako element fortyfikacyjny miasta, została przerobiona na miejskie więzienie. Z jednej ze stron wieży umieszczony został popularny w tamtych czasach pręgierz, gdzie codziennie odbywała się spora liczba egzekucji.

Obecnie, Wież Więzienna znajduje się w posiadaniu muzeum historycznego działającego w Gdańsku. Instytucja przeprowadza tutaj między innymi konserwację i odbudowuje sukcesywnie zniszczenia powstałe podczas wojny. Dzięki temu, od dobrych kilku już lat turyści mogą odwiedzać jej wnętrze i podziwiać znajdujące się w nim ekspozycje bursztynowe.

Katowania

Obwarowania fortyfikacyjne Głównego Miasta, zostały rozbudowane o Katownię kilkadziesiąt lat po powstaniu Wieży Więziennej, w drugiej połowie XIV wieku. Pierwsza jej przebudowa miała miejsce na przełomie XVI i XVII wieku i została wykonana przez Antoniego van Obberghena. Dekoracje przygotował natomiast Willem van der Meer.

Kiedy nowożytne umocnienia obwarowań miejskich zostały wzniesione, podstawowa funkcja całej budowli uległa zmianie. W jej wnętrzu od tego momentu znajdowała się sala sądowa, więzienie oraz katownia, w której rozprawiano się z małomównymi rabusiami lub poprzez przemoc i tortury wybijano niemoralne czyny pozostałym więźniom.

Podobnie jak w Wieży Więziennej, podobnie i w Katowni, mieści się dzisiaj Muzeum Bursztynu.

Muzeum Bursztynu

Wspomniane przed chwilą muzeum bursztynu, funkcjonuje nieprzerwanie na terenie Gdańska od 2000 roku. Jednak dopiero od czerwca 2006 jego siedziba znajduje się w dawnym przedbramiu ulicy Długiej, gdzie zgromadzono szereg naprawdę wyjątkowych okazów.

Ekspozycja została przygotowana w ten sposób, aby na każdej kondygnacji Wieży Więziennej i Katowni, znajdowały się całkowicie inne aspekty przedstawienia i prezentacji bursztynu. Dzięki temu, zwiedzający będą mogli nie tylko poznać historię tej popularnej na Pomorzu kopalnej żywicy, technikę jej obrabiania, czy też zastosowanie w medycynie, ale także poznać tajniki użycia bursztynu w magii i sztuce. Muzeum jest niezwykle nowoczesne i w każdej sali czekają na nas multimedialne prezentacje, interaktywne obrazy i duża ilość ciekawostek.

Placówka jest w stanie poszczycić się także kilkoma naprawdę wyjątkowymi okazami. Znajduje się tutaj jedyna w Polsce inkluzja jaszczurki. Bursztynowa bryła, w której zatopione są szczątki zwierzęcia, posiada co najmniej 40 milionów lat! Inkluzja ta to unikat nie tylko na skalę naszego kraju, ale i całego świata. Do tej pory, w Bałtyku znaleziono bowiem tylko 2 tego typu okazy!